Nieuwsbrief Lid worden

Geplaatst op 19 maart 2026

Identiteitsfraude bij verzekeringen, wie moet wat bewijzen?

Na de grote datalek bij Odido, als gevolg van een cyberaanval, vrezen veel mensen dat hun (identiteits-)gegevens misbruikt zullen worden. Ook bij verzekeringen komt identiteitsfraude voor. Een recent voorbeeld uit de jurisprudentie laat zien wie vervolgens wat moet bewijzen. Wat was er aan de hand?

Autoverzekering wel/niet afgesloten?

Unigarant betrekt gedaagde in een procedure. Unigarant is van mening dat zij met gedaagde een autoverzekering heeft afgesloten. Alleen zijn de premies hiervoor niet betaald. Gedaagde betwist dat hij autoverzekering bij Unigarant heeft afgesloten. Volgens de rechtbank is het aan Unigarant om te bewijzen dat partijen een verzekeringsovereenkomst hebben gesloten.

Unigarant onderbouwt dit door het online ingevulde aanvraagformulier. Op dit formulier staan NAW-gegevens en de gegevens van de te verzekeren auto (Ford Ka). Gedaagde betwist echter dit formulier te hebben ingevuld. Er is sprake van identiteitsfraude. Hij heeft hiervoor de nodige argumenten. De naam en geboortedatum kloppen, maar de rest van zijn gegevens niet. Hij heeft nooit op het opgegeven adres gewoond en toont dit aan met een BRP-uittreksel. Ook de auto is voor gedaagde onbekend. Uit een RDW-overzicht blijkt dat gedaagde de afgelopen jaren nooit een Ford Ka op zijn naam heeft gehad. Tot slot kent hij ook het e-mailadres niet en klopt zijn bankrekeningnummer niet. Dit toont hij aan met een IBAN-check.

Nu Unigarant geen overige bewijzen heeft, heeft zij onvoldoende gesteld dat de verzekering tot stand is gekomen. Dit gezien de gemotiveerde betwisting van gedaagde. Dat Unigarant weinig mogelijkheden heeft om online ingevulde gegevens te controleren, komt voor haar rekening en risico. Hoe vervelend ook.

Conclusie

Er is dus geen verzekeringsovereenkomst tot stand gekomen. Gedaagde hoeft de premies niet betalen. Unigarant wordt veroordeeld in de proceskosten. Dit voorbeeld laat zien dat identiteitsfraude snel gebeurd is. Het is dan van belang, om zodra u hiermee bekend bent, aan te tonen dat u het niet bent. U zit gelukkig niet meteen vast aan een verzekering die u niet heeft afgesloten. Na de cyberaanval op Odido, is het wel van belang om scherp te zijn op vreemde afwijkende berichten of verzoeken en mogelijke misleiding.

Contact

Neem contact met ons op

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
*
*
*
*